середа, 18 січня 2017 р.

ДЕЛЬТА ОКАВАНГО


Дельта Окаванґо (або Болото Окаванґо) в Ботсвані - найбільша у світі внутрішня річкова дельта, тобто дельта, що не має стоку в океан.Раніше територія дельти була частиною озера Макгадікгаді, що висохло біля 10 тис. років тому. 


Зараз річка Окаванґо. що стікає з плоскогір'їв Анголи, не має стоку в море. Замість цього, вона вливається в піски пустелі Калахарі, зрошуючи 15 000 км2 пустелі. Щороку біля 11 км3 води досягає дельти. Частина цієї води під час вологого сезону досягає далеко на південь, створюючи озеро Нгамі.
Вода річки незвичайно чиста, перш за все через відсутність сільськогосподарської та промислової діяльності уздовж річки Окаванґо. В дельті вода проходить крізь фільтр численних острівців та випарюється, залишаючи позаду великі кількості солі. Ці відкладення солі  часто бувають настільки
сильними, що рослинність зникає в центральній частині островів, де відкладаються кристали солі.


Річка    Окаванґо    розливається    щороку
протягом вологого сезону, який починається в
середині літа на півночі та на 6 місяців пізніше на
півдні.  Вода  дельти    відносно    швидко випаровується через високі температури і сухе
повітря, що приводить до циклічних змін розміру
дельти. Острівці    часто  повністю    зникають
протягом  паводків,  а потім  знову осушуються протягом сухого сезону.






Окаванґо є джерелом харчування і водопостачання в даному регіоні майже для всіх живих організмів. Особливо прекрасна під палючим сонцем Окаванґо під час розливу. Болотиста середу ідеально підходить для крокодилів, бегемотів і антилоп. Смарагдові зарості очерету привертають велику кількість пернатих. Острови акацій і лугів є притулком для слонів, буйволів і зебр. Дельта Окаванґо є джерелом живлення і для хижаків. Зграї левів, гієн і леопардів затаюються серед густої трави в пошуках здобичі. Така прекрасна, несуча смерть і життя в пустельні землі, дельта річки Окаванґо є одним з не багатьох незайманих людиною місць на планеті.

Дельту Окаванґо називають "островом води в морі піску". У самому серці пустелі Калахарі річка розтікається по лабіринту рукавів, лагун, озер, утворюючи зовсім незвичайну дельту у впадання в нікуди. Шістнадцять тисяч квадратних кілометрів заростей папірусу і чагарників круглий рік дають притулок безлічі птахів і звірів. Тут представлені майже всі види тварин, які тільки є в Африці.







Світова спадщина ЮНЕСКО

Світова спадщина ЮНЕСКО - видатні культурні та природні цінності, що вважаються надбанням усього людства. Ці цінності перелічені в Списку ЮНЕСКО.
В 1972 році, на XVII сесії в Парижі, ЮНЕСКО прийняла Конвенцію про охорону Всесвітньої культурної і природної спадщини (вступила в силу в 1975 році). До початку 1992 року Конвенцію ратифікували 123 країни-члени ООН. (на середину 2014 року Конвенцію вже ратифікували 191 держава-учасниця. Тільки Ліхтенштейн, Науру, Сомалі, Південний Судан, Тимор-Лешті та Тувалу не є учасниками Конвенції).
Пам'ятки природи Африки, які охороняє ЮНЕСКО
Цей список містить об'єкти Світової спадщини ЮНЕСКО в Африці за винятком "Арабських країн". У списку станом на 2015 рік налічується 89 об'єктів. Разом це становить 8,63% від загальної кількості об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.
48 об'єктів внесені до списку за культурними критеріями, причому 8 з них визнані шедеврами людського генія (критерій і), 37 об'єктів включені за природними критеріями. 26 з них визнані природним феноменом виняткової краси І естетичної важливості і ще 4 об'єктів включені за змішаними критеріями. 17 об'єктів зі списку знаходяться під загрозою.
Ефіопія: Національний парк Симен (1978); Національний парк в долині ріки Аваш (1980); Національний парк Омо (Велика Рифтова долина) (1980).
Замбія: Мосі-оа-Тунья/Водоспад Вікторія (1989).
Зімбабве: Національний парк Мана-Пулс (1984);Еорби Матобо (2003).
Камерун: Заказник Джа (1987).
Кенія: Національний парк озеро Туркана (озеро Рудольф) (1997, 2001); Національний парк Гора Кенія (1997); Священні ліси народу міджикенда (2008).
Конго, Демократична Республіка: Національний парк Вірунга (1979); Національний парк Гарамба (1980); Національний парк Кахузи-Бієга (1980); Національний парк Салонга (1984); Заповідник Окапі (1996).
Кот-д'ївуар: Національний парк Маунт-Німба (1981, 1982); Національний парк Тай (1982); Національний парк Комое (1983).
Мадагаскар: Заповідник Тсінгі де Бемараха (1990); Королівський горб в Амбохіманга (2001); Тропічні ліси Атсінанана (2007).
Малаві: Національний парк Озеро МалавІ(Ньяса) (1984).
Нігер: Заповідники Аїр і Тенере (1991); Національний парк \¥ (1996).
Південно-Африканська Республіка: Лісовий парк Сент-Люсія (1999); Парк Укхаламба (Драконові гори) (2000); Ботанічний заказник Столової гори (Фінбос) (2004); Ріхтерсфельд. Культурний і ботанічний ландшафт (2007).
Сейшельські острови: Атол Альдабра (1982); Природний резерват Валле-де-Ме (1983).

Сенегал: Пташиний заказник Джоудж (1981); Національний парк Ніоколо-Коба (1981). Танзанія: Заповідник Нгоронгоро (1979); Національний парк Серенгеті (1981); Мисливський заказник Селус (1982); Національний парк Кіліманджаро (1987). Уганда: Національний парк Бувінді (1994); Національний парк Рувензорі (1994). Центральноафриканська Республіка: Національний парк  Маново- Ґоунда- Сен- Флоріс(1988).

КЛІМАТИЧНІ РЕКОРДИ УКРАЇНИ


Метеорологічні спостереження на території нинішньої України налічують вже 175 років - із часів створення в 1836 році Луганської магніто - метеорологічної обсерваторії, другої в Російській імперії.
Сьогодні Державна система гідрометеорологічних спостережень налічує понад тисячу пунктів спостережень за станом атмосфери, водних об'єктів, ґрунтів. Систематичні цілодобові спостереження погоди проводяться на 187 метеорологічних станціях, з яких 37 станцій залучені до передачі даних до глобальної системи телезв'язку Всесвітньої метеорологічної організації.
За даними Гідрометеослужби України:
-   абсолютний   максимум   температури   повітря   +42   °С   в   Україні   був зафіксований 12 серпня 2010 року на метеостанції Луганськ;
-   абсолютний мінімум температури повітря —41,9 °С був спостережений 8
січня 1935 року в Луганську;
-   найбільша місячна кількість опадів випала під час катастрофічного паводка
в Карпатах у червні 1969 року в с. Гута (Івано-Франківська область) - 580 мм.
Для більшої частини України це майже річна кількість;
-   найбільша добова кількість опадів була зафіксована на метеостанції Карадаг
(АР Крим) - 2 вересня 1991 року випало 278 мм опадів;
-   максимальна швидкість вітру 50 м/с (180 км/год) була зареєстрована 24
грудня 1947 року на метеостанції Ай-Петрі у Криму;
-   найбільша висота снігового покриву 352 см була зафіксована на гірській
метеостанції Пожежевська (Івано-Франківська область) 25 березня 2006 року.
Кожний рік метеорологічних спостережень в Україні є несхожим на інший, проте, віднедавна 2013 рік вважається роком метеорологічних рекордів, Зокрема: За зиму випало 260 мм опадів, що на 120 мм більше від норми. 15 березня рясні снігопади заблокували рух у захід них областях України. На залізниці виникли проблеми з рухом потягів — деякі поїзди затримувалися на 10 год.
Протягом 22-23 березня вперше за 100 років протягом двох діб випало більше 50 мм опадів, що дорівнювало місячній нормі. У ці дні черговий сніговий рекорд встановив і Київ. У столиці випало 60 мм опадів — подібного не було за всю 132-річну історію метеоспостережень.
Весна у столиці, за словами синоптиків, виявилася найкоротшою за всю історію спостережень: розпочавшись 31 березня, вона закінчилася 25 квітня. Вже 26 квітня настало метеорологічне літо.
Осінь побила 90-річний рекорд за рівнем опадів. У вересні їх випало від 100 до 214 мм, що є нормою двох — чотирьох місяців. Сильні дощі спричинили потужну повінь на Одещині.

З 14 до 17 жовтня аномальні тумани оповили більшість міст України. Видимість знизилася спершу до 500 м, а згодом до 100-300 м. На зміну туманам прийшла несподівана, майже літня спека. Температура повітря у Києві 28 жовтня, побила рекорд, встановлений у 1895 р.

Відомі люди про природу

Висловлювання великих



Природа - творець всіх творців
Гете

Природа - не храм, а майстерня і Людина в ній працівник
Тургенєв

Природа - єдина книга, всі сторінки якої наповнені глибоким змістом
                                                           Гете

У природі немає нічого не доцільного
Монтель  
   
Навіть у своїх найпрекрасніших мріях людина не може уявити нічого прекраснішого за природу.
                                                                Ламартін

Природа не визнає жартів, вона завжди правдива, завжди серйозна, завжди сувора; вона завжди права, а всі помилки йдуть від людей
  Гете

Творіння природи досконаліші за творіння мистецтва
Ціцерон

Лікує хвороби лікар, а виліковує природа
Гіппократ


Природа не терпить неточностей і не вибачає помилок
                                                                                   Емерсон

Природа - це найкраща із книжок, написана на особливою мовою. Цю мову потрібно вивчати.

                                                  Гарін- Михайловський